Umowy Majątkowe
W małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej ustawowej. Znieść go lub ograniczyć można poprzez zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej, czyli intercyzy. Umowa majątkowa między małżonkami to sposób nie tylko na ograniczenie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale również na ograniczenie odpowiedzialności za ewentualne długi partnera. Przede wszystkim jest to jednak sposób zabezpieczenia interesów finansowych rodziny. Wspólnotę majątkową można również rozszerzyć albo przywrócić.
Czym jest ustawowa małżeńska wspólność majątkowa?
Ustawowa wspólność majątkowa powstaje w chwili zawarcia związku małżeńskiego. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której małżonkowie zawarli przed ślubem intercyzę. W małżeństwie, w którym występuje wspólnota majątkowa ustawowa, masę majątkową dzielimy na trzy rodzaje - są to dwa majątki osobiste małżonków oraz jeden majątek wspólny. Taki majątek można podzielić poprzez postępowanie sądowe o podział majątku wspólnego lub podczas wizyty u notariusza.
Jak wprowadzić rozdzielność majątkową między małżonkami?
Rozdzielność majątkową między małżonkami można wprowadzić za pomocą intercyzy. Pod rygorem nieważności taki dokument musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego. Zawarcie intercyzy jest możliwe przed wejściem w związek małżeński, jak i w trakcie jego trwania. Warunkiem jest to, aby wynikało to z nieprzymuszonej woli obojga małżonków. Do sporządzenia małżeńskiej umowy majątkowej konieczne jest potwierdzenie tożsamości (poprzez okazanie dowodu osobistego) oraz (jeżeli strony zdążyły wejść w związek małżeński) okazanie aktu małżeństwa. Należy jednak pamiętać o tym, że rozdzielność majątkowa nie działa wstecznie, czyli nie dotyczy zobowiązań powstałych przed podpisaniem intercyzy.
Jakie rodzaje małżeńskich umów majątkowych wyróżniamy?
Umowy wprowadzające rozdzielność majątkową
Na mocy tej umowy każdy z małżonków samodzielnie zarządza swoim majątkiem. Małżonkowie ponoszą wyłączną odpowiedzialność za długi powstałe po zawarciu umowy. W przypadku sukcesu finansowego wzbogacają się osobno. Rozdzielność majątkowa jest dobrym rozwiązaniem wtedy, kiedy mamy do czynienia z podobnym poziomem zarobków.
Umowy wprowadzające rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków
Ten model nie różni się znacznie od rozdzielności majątkowej zwykłej. Różnica powstaje w chwili rozwodu, ponieważ małżonek osiągający gorsze zarobki, może zażądać wyrównania dorobków. Umowa rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków polecana jest małżeństwom, w których jedna osoba pracuje, a druga zrezygnowała z kariery na rzecz pracy w domu.
Umowy rozszerzające wspólność majątkową
Do majątku wspólnego małżonków nie są zaliczane prawa niezbywalne, wierzytelności tytułem odszkodowania, spadki, zapisy i darowizny. Zmienić to można poprzez rozszerzenie wspólnoty majątkowej. Taka umowa pozwala również na wprowadzenie nierównych udziałów małżonków w momencie ustania wspólnoty majątkowej.
Umowy ograniczające wspólność majątkową
Małżonkowie poprzez zawarcie umowy mogą wyłączyć z majątku wspólnego poszczególne składniki. Może to odnosić się do przedmiotów, które należą do majątku wspólnego małżonków lub pojawią się w przyszłości. Dobrym przykładem jest wynagrodzenie za pracę dodatkową lub dochody za inwestycje.
Umowy przywracające wspólność majątkową
Taką umowę można zawrzeć, jeżeli wcześniej została zawarta inna intercyza, a strony zrezygnowały z poczynionych ustaleń. Taki dokument (podobnie jak inne umowy majątkowe) musi mieć formę aktu notarialnego. Kluczową rolę odgrywa data podpisania aktu.
W jakich sytuacjach warto zdecydować się na intercyzę?
Na sporządzenie intercyzy najczęściej decydują się osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, właściciele akcji giełdowych i inne osoby prowadzące inwestycje obarczone dużym ryzykiem. Jest to również dobra opcja dla osób, które borykają się z problemami finansowymi i nie chcą obciążać nimi małżonka. Na zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej bardzo często decydują się także osoby, które ponoszą odpowiedzialność finansową za błędne decyzje, np. lekarze lub prawnicy.
Jak widać sporządzenie małżeńskiej umowy majątkowej nie świadczy o braku zaufania czy złej woli jednego z małżonków. Zazwyczaj jest to przejaw troski o rodzinne finanse i chęć zabezpieczenia małżonka przed przykrymi konsekwencjami błędnych decyzji. Jeżeli są Państwo zainteresowani zawarciem intercyzy lub chcieliby dowiedzieć się na temat więcej, zapraszamy do Kancelarii Notarialnej notariusza Łukasza Górskiego w Warszawie.